Kanárské ostrovy Egypt Mallorca Djerba Spojené Arabské Emiráty Turecko Tunisko Bulharsko Chorvatsko Itálie Dominikánská republika Řecko

Obecné informace

Kréta je pohádkově krásný ostrov opředený mnoha mýty. Na Krétě najdete vše, na co si jen vzpomenete - vysoké hory, hluboké kaňony, úrodné náhorní plošiny, krasové jeskyně a především nádherné pláže, památky a rozmanitou zábavu. Ať už Vás zajímá aktivní dovolená s výlety nebo jen odpočinek na pláži, je pro Vás Kréta to pravé. Na Krétě si vybere každý.

Řekové Krétu často nazývají „velký ostrov“ nebo „stát ve státě“. Je místem, kde Daidalos a Ikaros uskutečnili svůj sen o létání, a kde se narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Ten dal také ostrovu jméno podle své dcery Kriti, která se narodila z velké lásky k princezně Evropě. Kréta je největším řeckým ostrovem a pátým největším ostrovem Středomoří. Měří 260 km na délku, 60 km na šířku – v nejužším místě má 12 km. Celková plocha ostrova je 8 261 km2. Ze severu ho omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Středozemní moře. Kréta odděluje Egejské moře od moře Libyjského, Evropu od Afriky. Kréta je hornatý ostrov, čtyři značně vysoké horské masivy rozdělují ostrov na několik částí. Od západu na východ je to Lefka Ori (Bílé hory), jejichž vrcholek Páhnes je vysoký 2 453 metrů, ve střední části je to pohoří Idi s nejvyšší horou ostrova Psiloritis, která měří 2 456 m, na východě masiv Díkti (hory u Lassithi) a nakonec horské pásmo Thripte.

Kréta byla kolébkou evropské kultury a domovem mínojské civilizace, která zde prospívala ještě dávno před starověkým Řeckem. Mínojská kultura zanechala pozůstatky v mnoha částech ostrova a archeologické muzeum v Heraklionu má nejucelenější sbírku mínojského a krétského umění na světě. Paláce Knossos a Festos dosvědčují i dnes slavnou minulost ostrova.

Sezona na Krétě trvá obvykle od května do října. Především jarní a podzimní období je ideální pro poznávání, prozkoumávání a cestování po celém ostrově. Kréta je ovšem tak velká, že ji celou podrobně prozkoumat během jedné dovolené ani nejde. Ostrov je rozdělen na čtyři provincie: Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Heraklion, kde je centrum kulturního a politického života. Ve městě je nespočet možností denní i noční zábavy. Je zde tržiště, kde se velmi příjemně nakupuje, restaurace, taverny, kavárny, kluby, bary atd. Dalšími významnými městy jsou Chania a Rethymno.

Kréta vyniká rozmanitostí ve všech směrech. Turistický sever nabízí mnohakilometrové pláže s pozvolným vstupem do moře, pláže bývají písečné a mělké, společenská zábava je neomezená. Jih nabízí více klidu a pohody. Po celé délce jižního pobřeží se nalézá několik nádherných pohoří. Východ je spíše vyprahlý, bez zeleně a turistů, jsou zde krásné pláže a naprostý klid. Západní Kréta je spíše kopcovitá a naleznete zde dostatek zeleně a celkově příjemnější podnebí.

Lidé, kteří se zajímají o kulturu a památky budou Krétou nadšeni. Na mnoha místech se zde nacházejí archeologické vykopávky a stavby z mínojské doby (Knossos, Festos), z doby římské (Gortys), stejně jako z dob nadvlády Benátčanů a Turků. Kromě toho nabízí Kréta i další zajímavosti - za návštěvu stojí Agia Galini s nádhernými plážemi a jeskyněmi, kterými lze proplouvat na člunu, Gramvousa - Balos lagoon (severozápadní Kréta), pláž Elafonisi (jihozápadní Kréta), soutěska/kaňon Imbros (jižní Kréta), náhorní plošina Omalos (jižní Kréta) či historická města Chania a Rethymno. Zvláštností je nejdelší soutěska v Evropě Samaria na západě ostrova a náhorní plošina Lassithi nedaleko Hersonissosu, se stovkami do nedávna funkčních větrných mlýnů.

Na Krétě Vás překvapí bohatství a hojnost řecké kuchyně. Krétská kuchyně je proslulá, velice zdravá, chutná, založená na olivovém oleji a zelenině. Zdejší olivy, fíky a jedlé kaštany patří vedle vynikajících vín, oleje, medů, sýrů a jogurtů k lahůdkám, které určitě rádi ochutnáte. Zvláštností je kyselá rybí polévka, salát z lilků s ořechy, skvěle upravené ryby a mořské plody.

Na závěr nelze opomenout typickou řeckou srdečnost a pohostinnost, která spolu s výbornou řeckou kuchyní přispěje k Vaší příjemně strávené dovolené.


Kompletní nabídku zájezdů a další doplňující informace z letoviska Kréta najdete i na webových stránkách naší agentury myway.cz. Zde najdete i velké množství doplňujících informací, všeobecné obchodní podmínky, možnost sjednat si cestovní pojištění, případně zajistit pohodlné parkování na letišti. V neposlední řadě zde najdete i denně aktualizovanou nabídku zájezdů do celého světa včetně nabídky dovolené last minute.

Kontaktujte nás... 777 080 000 530 334 958 info@myway.cz